Çalışma Saatleri
  • Pts - Cum
    8:45 - 18:00

“Yeşillendirilmiş bina” ya da “dikey orman”  son yıllarda büyük şehirlerde giderek yaygınlaşmaya başlayan konseptlerden… Dünyada yaptığı benzer çalışmalarla adından söz ettiren ünlü mimar Stefano Boeri, Mısır’da yaptığı dikey ağaçlandırılmış bina projesiyle Mısır çöllerine hayat vermeye hazırlanıyor. Buna benzer birçok çalışmayı dünyanın çeşitli bölgelerinde yapan mimar, Mısır’daki bu projeyle aynı zamanda Afrika’nın ilk “dikey orman” projesine de imza atmış olacak.  

Kahire’nin doğusundaki çölde inşa edilecek olan ve hava kirliliğini azaltması planlanan bu bina konsepti sayesinde, binlerce metrekareye yayılabilecek bir yeşil alan, sadece birkaç yüz metre karelik bir alanda yükselecek.

7-katlı küp şeklinde üç binadan oluşan ve yaklaşık 190 Milyon $ değerinde olan bu projede; 350 ağaç, 14.000 bodur ağaç ve 100 farklı bitki türü kullanılacak olup, üç binadan birisi otel, diğer ikisi ise apartman olarak kullanılması planlanıyor. Hava kirliliği, yoğun trafik ve aşırı nüfustan muzdarip Kahire yerine yeni başkent olması planlanan bu bölgenin, çok yakın zamanda konsolosluklar, ilgili bakanlıklar, finans merkezi ve yerleşim alanlarına ev sahipliği yapması bekleniyor.

Afrika inşaat piyasasının en değerli pazarlarından biri olan Mısır pazarına giriş yapmak için gelecek sene 22-24 Eylül’de başkent Kahire’de düzenlenecek The BIG 5 Construct Egypt (Yapı ve Yapı Malzemeleri) Fuarına katılabilirsiniz. The BIG 5 Construct Egypt Fuarı, her yıl 56 farklı ülkeden gelen yaklaşık 15.000 profesyonel ziyaretçiyi, 24 farklı ülkeden 240 uluslararası katılımcıyla buluşturmaktadır. Afrika ve Orta Doğu’nun en büyük inşaat pazarlarından biri olan Mısır’da gerçekleşecek projelerden pay almak için, The BIG 5 Construct Egypt Fuarında hemen yerinizi alın!

 

Katılım için tıklayınız.

Haberin tamamı için tıklayınız.

Images: Stefano Boeri Architetti