Çalışma Saatleri
  • Pts - Cum
    8:45 - 18:00

SEKTÖREL HABERLER

Afrika Hakkında En Çok Bilinen 7 Yanlış! İşte Doğrular…"Afrika teknolojik açıdan hiçbir ilerleme kaydedememiştir."

Afrika'daki politika yapıcıları tüm alanlarda bilim ve teknolojiye dayalı inovasyonu temel strateji olarak belirliyorlar. Hatta Doğu Afrika ülkesi Ruanda'nın başkenti Kigali'de, ABD'deki teknoloji üretim ve geliştirme merkezi Silikon Vadisi'nden ilham alınarak Afrika'nın ilk teknoloji kenti inşa edilecek. Öte Yandan bir diğer teknolojik çalışma olarak Afrika’nın en büyük suni limanı Fas’ın Kazablanka şehrinde bulunan limandır."Afrika’da çok fazla suç işleniyor. İnsanların can ve mal güvenliği tehlikede."

Afrika'da çok fazla suç işlendiği için insanların her zaman dikkatli olmaları gerektiği düşünülüyor ama aslında Afrika dışarıdan gözüktüğü kadar tehlikeli değil. Avrupa’dan çok sayıda turistin uğrak noktası. Nijerya’nın eski başkenti Lagos çok tehlikeli sanılan şehirlerden biridir ama aslında Afrika kıtasının ana ticaret merkezi konumundadır."Afrika’da insanlar yoksul bir hayat yaşıyor”

Yoksullukla mücadele eden bazı ülkeler var ancak genel olarak bakacak olursak Afrika ülkelerinin ekonomik durumu diğer ülkelerle aynı. Ve bu ülkeler birçok doğal kaynağa sahip olması sayesinde çok önemli gelir kaynakları mevcut. Örneğin: Güney Afrika’nın en büyük şehri Johannesburg, Afrika kıtasında altın ticaretinin en yoğun olduğu şehirdir ve birçok zenginliğe sahiptir.“Afrika'da insanlar yiyecek bulmakta zorlanıyor ve içme suyu sıkıntısı yaşanıyor"

Afrika'nın bazı bölgeleri dışında gıda sorunu yaşanmamakta. Özellikler şehirlerde böyle bir sorundan bahsetmek mümkün değil. Birçok büyük gıda zincirinin restoranları bu bölgelerde bulunmaktadır. Şehirlerde yaşayan insanlar içme suyu sıkıntısı yaşamamakta, istedikleri zaman satın alabilirler. Mısır mutfağı çok zengin bir mutfaktır. Başkent Kahire’de zengin yemek yemek için yüzlerce seçenek bulunmaktadır."Afrika'da Yerel halk dilleri konuşuluyor."

Afrika Kıtasında gündelik hayatta kullanılan diller; İngilizce, Fransızca, Almanca ve Portekizcedir. Yıllarca Avrupa ülkelerinin himayesinde yaşayan kıta halkı Avrupa konuşulan dilleri benimsemiştir ve kültürlerine yerleşmiştir. Etiyopya’nın başkenti Adis Ababa buna en önemli örneklerden biridir. Şehirde İngilizce ve Arapça yaygın olarak konuşulmaktadır.“Afrika bulaşıcı hastalıklarla dolu."

Sıtma, Ebola gibi korkutucu hastalıklar bütün kıtada değil çok dar bölgelerde gözükmektedir. Temel sağlık önlemlerini alındığı takdirde herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşılmamaktadır. Gana, turistlerin ülkelerini ziyaret etmelerini kolaylaştıracak önlemler almıştır. Bunlardan biri de Sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası tüm yolcular için gerekli olmasıdır.“Afrika’da Şehirleşme Yok"

Bazı köylerde az sayıdaki topluluklar kabile halinde yaşamaya devam ediyor. Afrika'da yoğun nüfusun yaşadığı bir sürü yerleşim birimi vardır. Okul, hastane, otel, iş merkezleri, restaurant ve çok sayıda yüksek bina bulunmaktadır. Cezayir’in başkenti Cezayir şehri beyaz şehir olarak bilinmektedir. Bunun sebebi şehirdeki çoğu binanın beyaz renkte olmasıdır.