Çalışma Saatleri
  • Pts - Cum
    8:45 - 16:30

BASIN BÜLTENLERİ

- Moskova Mosbuild Yapı Fuarı -

 

Türk ihracatçı firmaların yurt dışında satın alıcılarla bir araya gelmesini sağlayan ve değerli ticaret fırsatları yaratan Expotim, bu sene takviminde yapı-inşaat sektörü adına son derece önemli fuarlar bulunduruyor. 2020 yılının bahar aylarında Doğu Avrupa ve Orta Doğu gibi ihracatçı firmaların hedeflediği bölgelerde düzenlenen fuarlarda Expotim, Türk firmalarını bölgelerinin en başarılı fuarlarında ağırlayacak. Özellikle dev bütçeli inşaat projeleri ile öne çıkan Suudi Arabistan’da düzenlenecek Cidde Yapı (The BIG 5 Saudi) Fuarı ve ticari ilişkilerimizin giderek hızlandığı Rusya’da düzenlenen Moskova Yapı (Mosbuild) Fuarları bu sene sektörün ilgisini çeken fuarların başında geliyor.

20.01.20

 

İvmelenen İnşaat Pazarı: Rusya

2020 yılının ilk yarısında ihracata hız vermek isteyen firmaların tercih ettiği ülkelerden Rusya pazarı, gerek elde ettiği büyüme rakamları ve gerekse hükümetten aldığı desteklerle ihracatçılar için cazip pazarların başında geliyor. %2,4’lük yıllık bileşik büyüme oranıyla, 2023 yılında 300 milyar dolar hacmine ulaşması beklenen Rus inşaat pazarı, uluslararası firmaların olduğu kadar Türk firmalarının da gözdesi konumunda. 2019-2021 yılları arasında Ulusal Projeler yatırım planı çerçevesinde Rus hükümeti konut, ulaşım ve enerji altyapı projeleriyle ekonomik büyümeyi yeniden canlandırma hedefinde. Bu kapsamda yapılacak inşaat ve altyapı harcamalarına 88.2 milyar dolarlık bir bütçe ayrılmış durumda.  Bu canlı ve ivmelenen pazara girebilmek, iş bağlantıları kurarak marka bilinirliğini arttırmak isteyen firmaların ilk adresi ise Mosbuild Fuarı…

 

Geçtiğimiz sene önemli bir girişim olarak Expotim’in fuar portföyüne eklediği Avrasya’nın en büyük yapı fuarı Mosbuild, bu sene 31 Mart-3 Nisan tarihlerinde Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenecek. 26. kez Avrasya yapı sektörünü kendi çatısı altında bir araya getirecek olan Mosbuild, geçtiğimiz seneyi hem katılımcı hem de ziyaretçi sayısındaki artışla kapatmıştı. T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Mosbuild Yapı ve İç Dekorasyon Fuarı, geçtiğimiz sene 65 ülkeden 77,000+ ziyaretçiyi 1,200 uluslararası firma ile buluşturdu. Doğu Avrupa için olduğu kadar, Orta Asya için de etkili bir organizasyon olan Mosbuild Fuarına, irili ufaklı özerk devletleri ve en uzak bölgeleri de dâhil olmak üzere Rusya’nın 82 farklı bölgesinden ziyaretçi katılmaktadır. Türkiye’den Sirmersan Mermer, Onur Madencilik, Orka Ahşap, Schtec Makina, Turkuaz Seramik, Cresta Banyo, Halley Duvar Kâğıtları ve Dimak Makina gibi yapı malzemeleri sektörünün önde gelen firmaları başta olmak üzere 60’ın üzerinde Türk firma bu seneki Mosbuild Fuarındaki yerini şimdiden ayırtmıştır.

 

- Cidde The BIG 5 Saudi Yapı Fuarı -

 

819 Milyar Dolar Değerinde 5,200 İnşaat Projesi

Doğu Avrupa ve Rusya pazarına ek olarak, yine revaçta olan diğer bir ihracat noktası ise Orta Doğu’da dev yatırım bütçesi ve mega inşaat projeleri ile adından söz ettiren ülke Suudi Arabistan… Orta Doğu’nun en büyük ve en yoğun nüfuslu ülkesi olan Suudi Arabistan, ekonomide çeşitliliğin sağlanması ve yatırımların teknoloji ve altyapı yatırımlarına kaydırılması için 819 milyar dolar değerinde 5,200’den fazla inşaat proje stoku oluşturmuş durumdadır. Bu rakamla, Körfez bölgesindeki projelerin %35’ine sahip olan Suudi Arabistan, inşaat yatırımlarına hız veren diğer Körfez ülkelerine de bu alanda üstünlük sağlamaktadır.

 

Bu bölgede iş yapan ya da iş yapmak isteyen uluslararası firmaların yanı sıra Türk firmalarımız da, Suudi Arabistan’ın ticari anlamda en yoğun şehri Cidde’de düzenlenecek olan The BIG 5 Saudi Yapı Fuarı ile Orta Doğu pazarındaki ihracat hacimlerini arttırmanın peşinde… 8-11 Mart tarihlerinde kapılarını 11. kez Orta Doğu yapı ve inşaat profesyonellerine açacak olan The BIG 5 Saudi Fuarının bu yıl 240’dan fazla uluslararası firmayı, yaklaşık 15,000 ziyaretçiyle bir araya getirmesi beklenmektedir. Türkiye’den fuara Hetco Makine, Vezirköprü, Arkitech, Bakırcılar, Erdoor, Hayal Seramik ve İnka Yapı gibi sektörün öncüsü olan firmalarla birlikte, toplamda 25 firma katılımını kesinleştirmiştir.

 

“Moskova’da Hedef 100 Türk Firma”

Moskova ve Cidde Fuarlarının tek Türkiye temsilcisi Expotim Uluslararası Fuar Organizasyonları A.Ş. adına açıklamalarda bulunan Genel Müdür Çağatay Erşahin; “Moskova Yapı Fuarı Mosbuild’de geçen seneki katılımcı sayısının iki katına ulaşmış hatta bu sayıyı aşmış durumdayız. Firma sayısına ek olarak, milli katılım için ayrılan alan olarak da yine geçtiğimiz yılki alanımızı neredeyse üçe katladık. Bu başarılar, fuarın yaşadığı büyümeyi çok açık şekilde gözler önüne seren bir tablo oluşturmaktadır. Ayrıca, 2020 yılında Rusya pazarının Türk yapı sektörü için ne derece önemli bir pazar haline geldiğini de vurgulamaktadır” dedi.  

 

Ek olarak, Mosbuild Fuarı ile ilgili gelecek hedeflerinden bahseden Erşahin, 2020 yılında 100 Türk firma hedeflerinin olduğunu belirterek, fuarda düzenleyecekleri prestijli Türk milli katılımını da net alan olarak 2,500 metrekareye çıkarmak istediklerini sözlerine ekledi.

 

1.15 Trilyon Dolarlık Dev Proje Stoku

Yine Türk yapı sektörünün Orta Doğu ihracatında önemli bir ticaret destinasyonu olan Suudi Arabistan/Cidde’de düzenledikleri yapı malzemeleri fuarından da bahseden Expotim Genel Müdürü Çağatay Erşahin, “Suudi inşaat pazarı, özellikle yeni açıklanan dev yatırım bütçesiyle ivmelenen bir piyasa haline geldi. Ülkede yapılmakta olan ve yapımı planlanan projelerle birlikte inşaat piyasasının hacminin 1.15 Trilyon $ olduğu tahmin ediliyor. Özellikle yapay zekâ ile yönetilen akıllı sanayi şehirleri ve dev turizm tesisleri ile çok ciddi bir inşaat atağına kalkan Suudi Arabistan, firmalarımıza değerli ihracat fırsatları sunan bir ülke imajı çizmektedir” dedi ve Cidde Yapı (The BIG 5 Saudi) Fuarının bu avantajlı pazara girmek için en çok tercih edilen platform olduğunu belirtti.

 

Moskova Mosbuild Fuarına katılım ve detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Cidde The BIG 5 Saudi Fuarına katılım ve detaylı bilgi için tıklayınız.

İletişim:

Batuhan KILBAŞ

Kıdemli Pazarlama Uzmanı

batuhan.kilbas@expotim.com