TARIM VE GIDANIN GELİŞEN PAZARI ETİYOPYA’DA ÖNEMLİ BİR FUAR: AGROFOOD 2011

Etiyopya’nın en büyük gıda fuarı olan AgroFood 2. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı, 18-21 Mayıs 2011 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Expotim Uluslararası Fuar Organizasyonları A.Ş. tarafından düzenlenen AgroFood 2. Tarım, Tarım Makineleri, Gıda, Gıda Teknolojileri ve Paketleme Fuarı, 18 – 21 Mayıs tarihleri arasında Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da gerçekleşecek. Tarım ve gıda sektörü ile ilgili çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan fuar; bu yıl katılımcı firma sayısını arttırarak, geçen senenin başarısını katlayacağını göstermiş oldu.

2009 yılı içerisinde ülkemize bir ziyarette bulunan Etiyopya Sanayi Bakanı Girra Birru, ‘Tarım ve tarımsal değeri yüksek ürünleri, diğer mamul ürünleri ve bunlardan yüksek verim almayı başaran Türk yatırımcıların deneyimlerine ve Etiyopya’nın altyapısını geliştirmek için Türk müteahhitlere ve danışmanlara ihtiyaçları olduğu’ yönünde yaptığı açıklamanın ardından, Türkiye ve Etiyopya arasındaki ticari ilişkilerin yükselen bir hızla arttığını ve toplam ticaret değerinin 27 Milyon USD’ye ulaştığını belirtmiştir.

Etiyopya tarım alanında birçok yatırım imkanı sunmakta olup; tahıl üretim ve işlemesi, tohum üretimi, kahve ve çay üretimi, pamuk üretimi ve işlemesi, sebze, meyve, çiçek ve bal üretimi ile canlı hayvan üretimi bunların önde gelenleridir. Bunların yanı sıra tekstil ve deri gibi tarıma dayalı sanayilerde ve turizm sektörünün gelişiminde yabancı sermayeye ihtiyaç duyulmaktadır. Son yıllarda ülkemizden yapılan yatırımlarda bir artış gösteren Afrika pazarında Etiyopya'nın sunduğu yeni yatırım alanları ve imkanları yatırımcılar için pazarın ne kadar önemli olduğunun bir işareti.

Yeniden yapılanma sürecinde olan ve bulunduğu bölgedeki en büyük ekonomik potansiyellerden birine sahip olması itibariyle uluslararası ortamda önemli doğrudan yatırım alanları arasında gösterilen Etiyopya pazarı Türk yatırımcılar için gıda, tarım ve inşaat makineleri ile malzemeleri, tekstil, ilaç ve eczacılık, kimyasal ve kimyevi ürünler ve yapısal ürünler gibi sektörlerde önemli fırsatlar sunmaktadır ve ülkede düzenlenecek olan fuar bu anlamda büyük önem taşımaktadır.

Etiyopya’da düzenlenen en büyük gıda fuarı olma özelliği taşıyan Addis AgroFood, tüm katılımcı ve ziyaretçilerini gıda, tarım ve paketleme sektöründeki son teknolojilerle buluştururken, aynı zamanda Türk yatırımcıların Etiyopya pazarını yakından tanımalarını sağlayacak.

Addis Ababa Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan fuar, 18-21 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edilebilir.