SANAYİ SEKTÖRÜNÜN ZİRVE FUARI 12. TIIE EKİM AYINDA TAHRAN’DA YAPILACAK!

75 milyonluk nüfusuyla önemli komşularımızdan olan İran’ın Tahran kenti, 1-4 Ekim 2012 tarihlerinde sanayi sektörü için büyük bir organizasyona ev sahipliği yapacak.

2011 yılında 11.si düzenlenen TIIE Uluslararası Sanayi Fuarı, 27112 m2 alanda; 23 ülkeden 983 firmanın katılımı ile gerçekleşmişti. 62bin kişinin ziyaret ettiği 11. TIEE Fuarı’na katılan 983 firmanın 303 firmalık bölümünü yabancı firmalar oluşturmuştu. Popülaritesini her yıl arttıran ve Türk firmalar için önemli iş bağlantıları kurulmasını sağlayan fuar, İran ve Türkiye arasındaki ticaret payının sürekli büyüyen grafiğine önemli katkı sağlamaktadır.

Türkiye ile İran arasındaki ticaret rakamları yalnızca 2002-2007 arasında % 542 oranında bir artış göstermiştir. 2007 yılında 1.4 milyar $ olan ihracatımız 2008 yılında 1.7 milyar $ olarak gerçekleşmiştir. İki ülke arasındaki dış ticaretin daha yakından incelenmesi amacıyla mal grupları verileri incelendiğinde, Türkiye’nin İran’a yaptığı toplam ihracat içince en büyük paya sahip olan ürün grubunun makine ve aksamları olduğu görülmektedir.

İran, Türk özel sektörü için geniş fırsatların olduğu bir ülkedir. Komşu ülke olarak yakınlığının yanı sıra, genç nüfusu ve artan tüketim talebiyle gelecek vadeden bir pazar olma özelliği taşımaktadır. Sanayi amaçlı olarak İran’da ihracat yapmak ve hammaddeleri İran’dan temin etmek şartıyla %100 yabancı sermayeli şirketler kurulabilir. İranlı firmalar ülkeye teknoloji ve sermayenin çekilmesine yönelik olarak yabancı ortaklarla işbirliğine sıcak bakmaktadırlar.

Sanayi dünyası için katılımcı ve ziyaretçi bazında her sene gelişerek daha da fazla önem arzeden TIIE Uluslararası Sanayi Fuarı, 1-4 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.