SUUDİ ARABİSTAN EKONOMİSİ İNŞAATLA BÜYÜYOR,
PAZARA GİRMEK İSTEYEN FİRMALAR SAUDI BIG 5 SHOW’DA BULUŞUYOR

Orta Doğu ve Körfez ülkelerinde yapı ve yapı malzemeleri sektörleri büyümelerine tüm süratiyle devam ediyor. Büyük çapta petrol ve doğal gaz ihracatları yapmaları nedeniyle yüksek alım gücüne sahip olan bu ülkeler, ekonomilerini şu dönemlerde inşaat ve yapı alanlarında gerçekleştirmeyi tasarladıkları mega projelerle büyütme çabası içindeler.

Petrol ihracatı yapan OPEC üyeleri arasında en yüksek petrol üretimine sahip Suudi Arabistan’ın ülke yönetimi tarafından planlanan “2030 Mega Projeleri” de bunlardan bir tanesi… Bu proje ile birlikte ülkede 45.33 milyar dolar hacme sahip yapı sektörünün daha da genişlemesi ve 2025 yılında iki katına ulaşması beklenmektedir.

Suudi Arabistan’da gerçekleşecek büyük çaplı projelerde yer almak ve bu büyük pazarda sundukları en son teknoloji ürün ve hizmetlerle paylarını arttırmak isteyen uluslararası firmalar ise, Suudi yapı sektörüne en hızlı ve en kolay şekilde giriş yapabilecekleri fuarları tercih etmektedirler. Bu fuarların en büyüğü ve en çok tercih edileni ise Orta Doğu, Güneydoğu Asya, Kuzey ve Orta Afrika gibi dünyanın birçok farklı bölgesinde 30 yıldan beri BIG 5 SHOW fuarlarını düzenleyen organizatör tarafından düzenlenen SAUDI BIG 5 SHOW…

SAUDI BIG 5 SHOW, 2025 yılında 96.52 milyar dolarlık hacme ulaşacağı tahmin edilen Suudi yapı sektörüne yönelik olarak, ülkenin 2030 Mega Projeler konsepti dâhilinde hazırlanan büyük çaplı yapı çalışmaları için önemli bir hazırlık aşaması olacağı ve bölge sektörünün yaşadığı mali ve inovatif zorlukları aşmak adına yeni teknolojilerin, makinelerin, araç ve malzemelerin tanıtıldığı bir etkinlik olarak gerçekleşmesi beklenmektedir.

Birçok yenilikçi teknolojinin ilk kez görücüye çıkacağı, uluslararası lider firmaların en yeni ürün ve hizmetlerinin lansmanlarını gerçekleştireceği SAUDI BIG 5 SHOW, seminer ve atölye çalışmaları gibi etkinliklerle dolu dolu bir fuar programına sahip.

Fuarın Türkiye’deki temsilciliğini üstlenen EXPOTİM Uluslararası Fuar Organizasyonları A.Ş. yetkilisi Pazarlama Direktörü Sayın Nazlı CANDEMİR DURSUN; “SAUDI BIG 5 SHOW Fuarı için, eğer Dubai fuarımızı sıralamanın dışında tutacak olursak, Orta Doğu yapı sektöründe düzenlenen en geniş katılımlı ve en büyük fuar diyebiliriz” dedi.

“Suudi Arabistan ve Körfez bölgelerinde yapı sektörü merkezli ekonomik büyüme modelleri ve bu amaçla gerçekleştirilmesi planlanan mega projeler, bu bölgelerde yapı ve inşaat sektörlerinin hızını ikiye katlamıştır” diye sözlerine devam eden Sayın CANDEMİR DURSUN, “Özellikle ısıtma-soğutma, ve doğal taş gibi alt sektörlerde düzenlediğimiz fuarlarımızda açıkça etkisini gözlemleyebildiğimiz bu durumdan olabildiğince faydalanmak istiyoruz” dedi.

Firma olarak hedefledikleri amaçlardan bahseden Sayın CANDEMİR DURSUN, “Bizim, EXPOTİM olarak, yapmak istediğimiz şey ise; Körfez ve Orta Doğu bölgesinin yapı sektöründe yaşanan bu ivmeyi olabildiğince Türkiye’ye çevirmek… Bunu da SAUDI BIG 5 SHOW gibi etkinliklerde Türk ihracatçı firmaların yer almalarını sağlayarak yapıyoruz ve ileriki yıllarda da verdiğimiz hizmet kalitesinden ödün vermeden yapmaya devam edeceğiz.” diye firma hedeflerinin altını çizdi.

Körfez ülkelerindeki yapı sektörü profesyonellerinin buluşma noktası niteliğindeki, sadece Suudi Arabistan’ın değil, tüm Orta Doğu bölgesinin en önemli yapı fuarlarının başında gelen SAUDI BIG 5 SHOW bu yıl 27-30 Mart tarihlerinde ülkenin başkenti Cidde’de düzenlenecektir. 2016 yılı organizasyonunda SAUDI BIG 5 SHOW, 57’si Türk olmak üzere 34 farklı ülkeden 547 firmanın katılımıyla gerçekleşmiştir. Şehrin en önemli fuar merkezi olan “Jeddah Centre For Forums & Events”de düzenlenen fuar, 10.493 m2’lik bir alanda, 14.985 profesyonel ziyaretçiyi ağırlamıştır.