DÜNYA GAZETESİ - Pazarlama & İK Direktörü Nazlı Candemir Dursun RöportajıDünya Gazetesi’nin 24 Ocak’ta ilk defa çıkan Fuar ve Sergi Hizmetleri ekinde, fuarcılık sektörü hakkındaki yorum ve görüşleri ile ilgili olarak Expotim & Ladin Grubu Pazarlama ve İK’dan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Nazlı Candemir Dursun’a yer verildi.
Expotim & Ladin Grubu’nun portföyüne eklenen yeni fuarlar, fuar katılımcılarına yönelik müşteri-odaklı yaklaşımın sektör için önemi ve istikrar algısının Expotim & Ladin Grubu’na olumlu geri dönüşü hakkında konuşan Nazlı Candemir Dursun, Dünya Gazetesi’nin tüm sorularına yanıt verdi.

İşte o röportajın tamamı:

EXPOTİM & LADİN, BU YIL İLK YURT İÇİ FUARINA HAZIRLANIYOR

Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen yurtdışında fuar düzenleme yetki belgesiyle; yapı, enerji, mermer, moda ve ev tekstili gibi birçok alanda fuar düzenleyen Expotim&Ladin Grubu, bu yıl ilk yurtiçi fuarını hayata geçirmeye hazırlanıyor. 23-26 Ağustos 2017’de Türkiye’de mermer, doğal taş ve blok mermer sektörüne yönelik fuar düzenleyeceklerini bildiren Expotim&Ladin Grubu Pazarlama ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Nazlı Candemir Dursun, ‘Project Marble Eurasia’ ve ‘İstanbul Block Marble’ isimli fuarların İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenleneceği bilgisini verdi.

Expotim ve Ladin Fuarcılık şirketlerinin 2016 yılında birleşmesiyle yeni fuar organizasyonları planladıklarını aktaran Nazlı Candemir Dursun, otomotiv sektöründe, ‘Paris Equip Auto 2017’ fuarını portföylerine eklediklerini ve bu fuarın özellikle Avrupa otomotiv yan sanayi pazarına girmek isteyen firmalara yönelik olacağının altını çizdi. Öte yandan, enerji alanındaki fuarlarının sayısını artırmayı hedeflediklerini dile getiren Dursun, “Yenilebilir enerji ile yeşil uygulamalar konularında sektörlerine öncülük etmesi beklenen Fas Elec Expo ve Dubai Wetex fuarlarını da fuar takvimlerimize ekledik” dedi.

“Yılda 40 fuar düzenliyoruz” Kuruluşundan itibaren yaklaşık 250 bin metrekare alanda fuar düzenledikleri bilgisini veren Nazlı Candemir Dursun, yılda 40 fuar düzenlediklerini kaydetti. Bu zamana kadar ise düzenledikleri fuarlara 10 bin firmanın katılmasını sağladıklarını belirten Dursun, “Expotim&Ladin Grubu olarak, fuar düzenlediğimiz sektörler arasında yapı grubu her zaman ilk sırada yer aldı” diye konuştu. Öte yandan sektörde bilinen birçok fuar firmasının yabancı ortaklı ya da yabancı ortaklık arayışı içinde olduğunu ileri süren Nazlı Candemir Dursun, kendilerinin sektörde yerli sermaye ile faaliyet gösterdiğine dikkat çekti. Bununla beraber, sektörel sorunlara değinen Dursun, başlıca sorunun fuarlarda müşteri memnuniyetinin yeterli seviyede sağlanamaması olduğunu dile getirdi. Katılımcı fuar firmalarının çoğu kez doğru bir organizasyon olmadan, fuarlardan verim alamadan ayrıldıklarını söyleyen Dursun, “Kendi işine katkı sağlayamayan firmalar, bir faaliyet olarak fuar katılımını iş çözümleri arasından çıkartmayı tercih ediyor. Bu durum sektörde müşteri kaybına yol açarak, fuarcılık sektörüne olumsuz anlamda yansıyor” yorumunu yaptı.

“Birebir görüşmelerle firmaların fuarlardaki devamlılığını sağlıyoruz” Bir sektör sorunu olan müşteri memnuniyeti unsurundan hareketle müşteri beklentilerini odak noktasına aldıklarını anlatan Nazlı Candemir Dursun, fuar esnasında yapılan birebir görüşmelerle firmaların bir sonraki fuarda da var olmasını sağladıklarını dile getirdi. Bu amaçla hazırlanan teklif ve promosyonla firmaların fuar devamlılığını garantilediklerini ifade eden Dursun, “Bu yaklaşım, ‘B2B’ denilen alanda faaliyet gösteren bir şirket olarak bizi hem daha etkili bir oyuncu yapıyor hem de fuarlarımızın uzun ve güvenilir olduğu algısını sağlamlaştırıyor” değerlendirmesini yaptı. Müşterilerle yapılan birebir görüşmeleri yurtdışı fuarlarında yapıldığı gibi, yurtiçine de taşıyacakları bilgisini veren Nazlı Candemir Dursun, şunları kaydetti: “Expotim & Ladin Grubu’nun İstanbul’da düzenleyeceği mermer fuarları, ‘Project Marble Eurasia’ ve ‘İstanbul Blok Mermer’ Fuarlarında da, bu türden bir çalışma yapıyoruz. Bulunduğumuz dönemde, hangi sektörde faaliyet gösterilirse gösterilsin, sadece müşteri memnuniyetini garanti altına alan şirketlerin kalıcılığı sağlayabileceğini düşünüyoruz. B2B gibi, müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik argüman ve çözüm önerileri sayesinde hem yaptığımız işe hem de fuarcılık sektörüne artı değer katmak amacındayız.”

DÜNYA GAZETESİ- ARAŞTIRMA SERVİSİ