E-Marble Bülten Web Sitesi ve E-Gate Dergisi- Nazlı Candemir Dursun RöportajıE-marblebulten.com ve E-gate dergilerinde yayınlanan röportajında, Expotim & Ladin Grubu Pazarlama ve İK’dan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Nazlı Candemir Dursun okuyucular için, 23-26 Ağustos 2017’de İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan Project Marble Eurasia ve İstanbul Blok Mermer Fuarları için yapılan çalışmaların yanı sıra, mermer piyasasının son durumu ve Uluslararası mermer fuarları hakkındaki yorumlarını aktardı. Röportajın tamamı:

Expotim olarak yıllardır Türkiye’de ve dünyada sektörel ve genel ticaret fuar ve organizasyonları gerçekleştiriyorsunuz. Şüphesiz en önemli sektörlerden biri de mermer sektörü. Mermer sektörüne yönelik fuarlara katılımdaki yoğunluk, sektörün ihracata ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

- Sektörün en çok katılım gösterilen fuarlarından biri şüphesiz Dubai BIG 5… Peki bu fuara bu kadar katılım olmasının başlıca sebepleri sizce nelerdir?

Fuarlarımızla ülkemizde üretim yapan sektörleri yurt dışı pazarlarına biraz daha fazla taşıyabilmeyi arzuluyoruz. Yaptığımız organizasyonlarla binlerce firmaya ihracat kapısını açmanın ve ihracat ağını genişletmenin büyük gururunu yaşıyoruz.

Dünyadaki mermer rezervinin yaklaşık olarak % 40‘ı Türkiye’de yer alıyor. Bunun büyük bir kısmı Türk firmaları tarafından işleniyor ve başta Ortadoğu bölgesi olmak üzere dünyanın birçok ülkesine pazarlanıyor. Dubai pazarı mermer üreticilerinin en çok ilgi gösterdiği ve körfez bölgesinden birçok alıcının ürün temin ettiği önemli bir pazar.

Bölgenin en büyük ve en verimli inşaat fuarı Dubai BIG 5 Show 21-24 Kasım 2016’da kapılarını 37. kez ziyaretçilere açıyor. Dubai BIG 5’a bu yıl 272 Türk firma katılım gösteriyor. Bu katılımcıların 28’i mermer, doğal taş sektöründen. Dubai BIG 5 Show’un Türk firmaları tarafından tercih edilmesinin birkaç önemli nedeni var. Bunlardan en önemlisi Orta Doğu bölgesi ve Afrika ülkelerinden yoğun ziyaretçi alıyor olması. Bu fuara katılım göstererek ürünlerini sergileyen firmalar birçok farklı ülkeden alıcı ile buluşarak ihracatlarını artırıyorlar.


- Big5 Dubai’nin 2017 yılında katılımcılar için yenilikleri nelerdir?

Dubai BIG 5 Show toplam 113.526 m2 alandan ve 15 holden oluşan büyük bir fuar. Dubai BIG 5 Show bu yıl holleri sektörlere göre ayırarak hem katılımcıların maksimum verim almasını sağlayacak, hem de ziyaretçilerin aradıkları ürünlere çok yorulmadan ulaşmasına vesile olacak. Bu seneki BIG 5 Show için en büyük yeniliğin bu sektörel ayrım olduğunu söyleyebiliriz.


- Expotim olarak mermer sektöründe yeni bir fuar organize etmeden önce nasıl bir çalışma yapıyorsunuz?

Expotim olarak yurtdışında çok sayıda uluslararası mermer ve doğal taş fuarı organize ediyoruz. Bu fuarlarımızla, her yıl ortalama 200 mermer firmasının yurtdışı fuarlarında yer alarak ihracatını artırmasına vesile oluyoruz.

Fuarlarımıza katılım gösteren mermer firmalarına yaptığımız anketlerde, yurtiçinde yapılan mermer fuar ziyaretlerinde ve dönemsel Afyon, Antalya, Denizli, Burdur, Balıkesir, Bursa firma ziyaretlerinde müşteri ihtiyaç ve taleplerini analiz ederek, ihracatçı birliklerinden alınan verilerle hedef ülkeler belirliyoruz. Türkiye’de üretim yapan birçok mermer firmasının üretim kapasitesini ve ihracatını artırmak amacıyla yurtdışında yaptığımız fuarların yanı sıra yurtdışındaki fuarlara bütçe ayıramayan firmaların satışlarını da artıracak yeni iki fuarımız var. Eş zamanlı olarak düzenleyecek olduğumuz İstanbul Block Marble 2017 ve Project Marble Eurasia 2017 Fuarlarının lansmanını Dubai’de yapacağız. Uluslararası Doğal Taş, Mermer Proje ve Teknolojileri Fuarı ile İstanbul Blok Fuarlarmızın 23-26 Ağustos 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi (9-10-11. hollerde) gerçekleşeceğini sizlerin aracılığıyla buradan da duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. İMMİB’in de destekleyeceği fuara katılan firmalar, yurtdışından gelen ziyaretçilere hem blok satışı yapabilecek hem de işlenmiş ürünlerinin yurt içinde faaliyet gösteren büyük proje firmalarının projelerinde kullanmalarını sağlayabilecekler.


- Yıllardır mermer sektöründe fuarlar organize eden bir kurumun yöneticisi olarak doğal taş sektöründe, ülkemizin dünyada durduğu noktayı nasıl görüyorsunuz?

Dünyanın birçok ülkesinde İtalyan, İspanyol taşlarıyla kolaylıkla rekabet edebilecek kalitede üretim yaptığımızı ve Afrika ülkeleri de dâhil olmak üzere birçok projede Türk taşının kullanılmasının gelecek 5 yıllık dilimde daha ileri gideceğini ve yurtdışı, yurtiçi fuarlarının verimliliğinin artış göstereceğini düşünüyorum. Yakın geçmişte, örneğin 2000’li yılların başlarında mermer sektöründe üretim yapan firmalarımızın ihracat girişimi sadece İtalya’daki MARMOMACC fuarıyla sınırlıyken, geldiğimiz günlerde, bu sektördeki firmalarımızın artan girişimciliği ve çalışkanlığı sayesinde Arap ülkeleri ve Afrika ülkeleri de dahil olmak üzere tüm dünyaya ihracatımız artıyor ve dünya pazarındaki yerimiz güçleniyor.


- Son olarak E-Marble okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

Ülkemizin içinden geçtiği bu hassas dönemde hepimizin daha çok çalışmasına ve ihracatımızı artırmaya ihtiyaç duymaktayız. İhracatımızın ve üretimimizin artmasına olumlu katkı sağlayan uluslararası fuarlara katılımın önemi de artmaktadır. Yukarıda da duyurduğumuz İstanbul Block Marble 2017 ve Project Marble Eurasia 2017 fuarlarının sektöre olumlu katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu sektöre bizler gibi hizmet veren sizlerin yayıncılığına ve emeğine teşekkür eder, başarılar dileriz.