MİLLİYET GAZETESİ - RÖPORTAJ
EXPOTIM & LADİN GRUBU İCRA KURULU ÜYESİ ÇAĞATAY ERŞAHİN

SORULAR:

1-    Expotim & Ladin Grubu’ndan kısaca bahsedebilir misiniz?

Expotim & Ladin Grubu olarak bizim tek bir amacımız var: Türkiye’nin ihracatını artırmak… Türkiye’nin cesur üreticilerini doğru pazarlara taşımak ve yeni müşterilerle pazar paylarını artırmalarını sağlamak… Bunun için Expotim & Ladin Grubu olarak, Paris’ten Dubai’ye, Fildişi Sahili’nden Moskova’ya, Cakarta’dan Addis Ababa’ya kadar dünyanın çeşitli noktalarında senede 30’un üzerinde fuar düzenliyoruz.TC Ekonomi Bakanlığı’nın yurt dışı fuar organizasyonu yetki belgesi ile Türkiye için önemi yüksek olan bu pazarlarda düzenlediğimiz prestijli milli katılımlar ve ana organizatörlüğünü üstlendiğimiz fuarlarımızla ülkemizin ihracatına yön veriyoruz. Bu konuda çok iddialıyız çünkü çok çalışarak yapı, inşaat, makine, tarım, otomotiv ve tekstil gibi ülkemizin önde gelen sektörlerindeki ihracatçılarımızın yurt dışındaki avantajlı pazarlara ulaşmalarını sağlıyoruz. Firmalarımızın yeni pazarlara girip, kendi ürün ve markalarını o ülkelerde bilinir kılmalarını, yeni bayiiler bulmalarını sağlıyoruz.  Bu nedenle, 2017 yılında Türkiye’nin parlak ihracat tablosunda firmamızın da göz ardı edilemeyecek bir payı olduğunu iddia etmekteyiz.

Expotim ve Ladin olarak iki şirketimizle birlikte bugüne kadar 44 farklı ülkede fuar organizasyonuna imza atmış bulunmaktayız. Bu ülkeler çoğunlukla, Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya bölgesinde yer alan ülkeler olup, firmamız yurt dışı fuarcılık sektöründe Orta Doğu ve Afrika bölgesinde geliştirdiği uzmanlığı ve organizasyon yeteneği ile tanınmakta ve fark yaratmaktadır. Birçok firma tarafından zor pazar olarak değerlendirilen ülkelerde önemli girişimlerde bulunarak katılımcılarımız için Irak, Etiyopya, Endonezya, Nijerya, Kenya, Fildişi Sahili gibi zorlu ülkelerde son derece başarılı organizasyonlar gerçekleştirdik.

Bugüne kadar, Expotim & Ladin Grubu olarak toplamda 13.000’in üzerinde katılımcı firmamızla 400’e yakın fuar organizasyonuna imza atarak, 300.000 m2‘den fazla fuar alanı satışı gerçekleştirdik. Sadece 2017 yılında 24 fuar organizasyonunu başarıyla gerçekleştirdik ve 2018 yılında toplam 31 fuarla ihracatçı firmalarımızı dünyanın çeşitli bölgelerindeki kârlı pazarlara bir kez daha taşıyor olacağız.

Özellikle dış ticaretin öneminin çok arttığı ve kurdaki artışla firmalarımızın yurt dışı pazarlarında rekabet üstünlüğü sağlayacağı bu dönemde, TC Ticaret Bakanlığı desteklenen ve milli katılım organizasyonu kapsamında teşviklerle desteklenen fırsat fuarlarla ihracatımıza çok önemli destek vereceğimizi düşünüyorum.

2- Milli katılım sağladığınız fuarlardan Dubai BIG 5 Show, bu yıl 39. kez düzenlenecek. Yapı sektörünü bir araya getirdiğiniz bu büyük organizasyondan ve Dubai’nin yapı sektörü için öneminden bahsedebilir misiniz?

Dubai BIG 5 Show, yapı sektörünün Ortadoğu’daki en büyük buluşma noktası. Bu büyük organizasyonda dünyanın dört bir yanından gelen sektör profesyonellerini, uzmanları ve uluslararası firma yetkililerini bir araya getiriyoruz. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen fuarda Türkiye’den 240 firma ile en yüksek ulusal katılımlardan birini sağlamaktan gurur duyuyoruz. Türkiye’nin yanı sıra 64 ülkeden 2.600 katılımcı ve 140 ülkeden 65.000 ziyaretçi Dubai BIG 5 Show’a katıldı. Fuar sırasında ise; katılımcı firmaların yarısından fazlası, 2018 için yerlerini ayırttılar. Bu da; gelecek sene için, 2017 yılındaki 240 firma sayısının üstüne çıkacağımıza dair olumlu bir sinyal olmaktadır.

Geçen yıla göre, sayısında %17,4 oranında artış ile Dubai’de yapımı devam eden 4.627 aktif proje ve tüm ülke genelinde 818,2 milyar dolarlık 11.700 proje ile inşaat sektörü, BAE ekonomisindeki ana sektör konumunu sağlamlaştırmaktadır.Bu noktada; hem yerel hem de bölgesel inşaat sektörünü ve yapımı devam eden mega projeleri; teknoloji, ‘know-how’ ve sürdürülebilirlik gibi konularda destekleyerek büyümeye katkı veren Dubai BIG 5 Show, son teknoloji tesisler, altyapı ve konut inşalarında uluslararası standartlarda bir platform olma görevini de üstlenmiş oldu.

Fuarda yapı, yapı malzemeleri, inşaat, panel, mermer, kauçuk ürünler, hazır beton elemanları, prefabrik ve ısıtma soğutma-havalandırma gibi yapı sektörünün tüm alanlarındaki ürünleriyle dikkat çeken Türk firmaları ziyaretçilerden büyük ilgi görmekle birlikte, ülke pazarına girme konusunda kurdukları bağlantılar ve arttırdıkları tecrübeleri ile kendilerine büyük avantaj sağlamış oldular.

 

3- Dünya üzerinde, özellikle zor coğrafyalarda 30’dan fazla fuara milli katılım düzenliyorsunuz. Fuar takviminizdeki organizasyonlardan biri de Etiyopya’da düzenlenecek olan Addisbuild Fuarı… Bize bu fuardan ve avantajlarından kısaca bahsedebilir misiniz?

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yapı ve yapı malzemeleri sektörüne yönelik olarak düzenlediğimiz ve ana organizatörü olduğumuz fuar Addisbuild’i bu sene 9. kez düzenleyeceğiz. Etiyopya, Türkiye için en önemli fırsat pazarlardan biridir. Bu nedenle ülkemizin Etiyopya’da çok değerli yatırımları olmaktadır, öyle ki; Etiyopya’daki Türk yatırımlarının değeri yaklaşık olarak 3 milyar dolar olmuştur. Ülkede yatırımı bulunan 225 Türk firması 30.000 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Şu anda %8.5 büyüme oranıyla, dünyanın en hızlı büyüyen 2. ekonomisine sahip Etiyopya, 2017 yılında yaklaşık 2 milyar dolarlık inşaat malzemeleri ithalatı gerçekleştirmiştir. Bu yönüyle Türk yapı firmaları için çok cazip bir pazar olan Etiyopya yapı sektörüne, Türk firmalarımızın giriş yapması ve ürünlerini Etiyopya’nın en iyi platformunda sergileyerek müşteri potansiyellerini arttırmaları için Addisbuild Fuarını 2010 yılından bu yana organize etmekteyiz. 2017 yılı organizasyonunda Addisbuild – Uluslararası Yapı ve Yapı Malzemeleri Fuarında 12 ülkeden 125 katılımcı firma yer almış olup, fuarı 5580 sektör profesyoneli ziyaret etmiştir.

Her geçtiğimiz sene, katılımcı ve ziyaretçi sayısının üstüne koyarak ilerleyen Addisbuild Fuarı, 2018 yılına özel olarak, Etiyopya İnşaat Bakanlığı tarafından resmi olarak desteklenmiş olup, fuarın resmi havayolu taşıyıcısı ise Türk Hava Yolları (THY) olmuştur. Ayrıca, Addis Agrofood Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlenecek olan 9. Addisbuild, bu yıl hem katılımcı hem de ziyaretçi rakamlarında yine kendi rekorunu kırarak, Doğu Afrika yapı sektöründeki güçlü konumunu konsolide edecektir.

2-    Fuarlarınız arasında inşaatın yanı sıra gıda, tarım, tekstil gibi pek çok sektörü görüyoruz. Tekstil fuarı organizasyonlarınızı biraz daha açmak isteriz. Moskova Tekstil Fuarı, Poznan Moda Fuarı hakkında sizden bilgi alabilir miyiz?

Moskova Tekstil fuarı, Rusya’nın en eski ve en köklü fuarı olmakla birlikte Rusya'daki sektör fuarları arasında ziyaretçi sayısı en yüksek fuardır. 140 milyon nüfusu ile dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan Rusya ile ilişkilerimizin emin adımlarla yükseldiği bu dönemde, Moskova Tekstil fuarımızın önemi de artmaktadır.

Poznan Fashion fuarımız Orta Avrupa'nın dağıtıcı ve üretici merkezi konumunda olan bölgede ticaret anlayışı bize çok yakın ve Avrupa'ya girişlerde üs olarak kullanılabilecek merkezi, kilit bir pazardır. Doğu Avrupa ve Rusya modasında, gelecek yılın trendlerinde belirleyici bir öneme sahip olan Poznan Fashion Fair, Poznan Belediye Başkanlığı himayesinde ve Polonya Deri Sanayi Ticaret Odası işbirliğiyle gerçekleşmektedir. Türk firmaları için marka değeri kazanıp, katma değerli tekstil üretimi konusunda büyük fırsatlar sunan bu pazara açılma kapısıdır.

3-    Moskova Tekstil Fuarı, dünyanın en önemli tekstil fuarlarından biri. Bizlere fuar katılımcılarından, fuarın avantajlarından ve Türk girişimcilerin fuardaki performanslarından bahseder misiniz?

Rusya pazarının tekstil piyasası açısından önemi malum… Kumaş, iplik, hazır giyim- iç giyim, makina ve makina yan sanayisi, ev tekstili gibi sektörün her kolunda vazgeçilmez büyüklükte alıcı bir pazardır. Bu sektör kollarını tek fuarda 5 ana sektörde kendi içinde barındırması katılımcılar için çok büyük avantaj olmakla birlikte gelen ziyaretçinin de işini kolaylaştırmaktadır.

Salonlar içerisindeki ayırışım ve gelişim, diğer Avrupa ülkelerinden gelen firmaların tasarımlarına önem vermesi, sunum tarzları, Türk şirketlerini de etkileyerek ürün kalitelerine görsel sunumları da eklemelerine vesile olmaktadır.

Rusya’nın en büyük ve en verimli fuarlarının başında gelen bu fuar Tekstil ve Yan Sanayi Girişimciler Birliği, Rusya Federasyonu Ticaret Odası ve Rus Hükümeti’nin destekleriyle yapılmaktadır.

4-    Yakın zamanda gerçekleşecek olan Poznan Moda Fuarı da moda sektörüne yön veren fuarlardan. Poznan Moda Fuarı’nda hangi uluslararası markalar yer alıyor? Türkiye’den katılımın artması için sizce neler yapılmalı?

Global pazarda önde gelen markalar ve aynı zamanda ülkemizde de bilinirliliği yüksek olan US POLO ASSAN, Adidas, Mustang, Camel Active, Bugatti Shoes, Wrangler, Capt SHARKY gibi dünya üzerinde marka değeri yüksek firmalar fuarın daimi katılımcıları arasındadır. 

Türkiye' den firmalarının, yaptıkları kaliteli ürünlerin  ürün-marka değerini Avrupa’ya tanıtabilecek fırsatları kaçırmadan cesur ve kararlı bir biçimde fırsat pazarlarda yer almaları gerekiyor. Devlet desteği, teşvik dâhil her konuda biz, Expotim-Ladin Grubu olarak firmalarımıza her konuda yardımcı olmaktayız.